Președintele Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, a anunțat astăzi (9 octombrie 2025) un pachet „Echipa Europa” în valoare de 618 milioane de euro pentru accelerarea tranziției Africii către energia curată. Acest anunț, dezvăluit în cadrul Forumului Global Gateway de la Bruxelles, reprezintă o etapă importantă în campania „Dezvoltarea surselor regenerabile în Africa”, găzduită în comun cu Președintele Africii de Sud, Cyril Ramaphosa, și coordonată cu organizația internațională de advocacy Global Citizen.
Această campanie are ca scop creșterea gradului de conștientizare la nivel mondial și mobilizarea de investiții publice și private pentru generarea de energie curată și asigurarea accesului la aceasta pe întreg continentul african. Președintele Comisiei Europene, von der Leyen, a declarat: „Africa are tot ce îi trebuie pentru a deveni un lider global în energie curată — viziune, talent și resurse naturale abundente. Prin acest pachet „Echipa Europa” de 618 milioane de euro, ne unim forțele cu partenerii noștri africani pentru a susține un viitor energetic curat și durabil pentru continent.”
Potențialul Africii în materie de energie regenerabilă este imens: continentul găzduiește 60% din cele mai bune resurse solare din lume. Creșterea investițiilor în energia regenerabilă reprezintă o oportunitate strategică de a impulsiona industrializarea verde, de a crea locuri de muncă și de a consolida reziliența climatică.
Prin strategia de investiții Global Gateway, Uniunea Europeană colaborează cu partenerii africani pentru a valorifica această oportunitate. UE realizează investiții majore în generarea de energie regenerabilă, în rețelele de transport și în comerțul transfrontalier cu electricitate, construind în același timp parteneriate pe termen lung și de încredere pentru a sprijini viitorul energetic curat al Africii.
Accelerarea Proiectelor de Energie Curată în Africa
Pachetul anunțat astăzi, în valoare de 618 milioane de euro, va fi direcționat către proiecte care sprijină electrificarea, modernizarea rețelelor electrice și extinderea accesului la energie regenerabilă.
Printre proiectele anunțate se numără:
- Kenya (€55 milioane): Sistem de electricitate verde pentru a sprijini generarea de energie și a consolida rețeaua de transport pentru locuințe și întreprinderi.
- Uganda (€60 milioane): Proiect de electrificare a ultimului kilometru pentru a aduce electricitate în zonele rurale, de care vor beneficia peste 250.000 de persoane.
- Republica Democratică Congo (€90,14 milioane): Electrificarea orașului Kisangani și a peisajelor verzi înconjurătoare, asigurând furnizarea de energie și stimulând activitatea economică locală.
- Mauritania (€125 milioane): Coridor regional de transport pentru a satisface nevoile energetice ale populațiilor în creștere rapidă.
- Nigeria (€20 milioane): Asistență tehnică pentru extinderea soluțiilor regenerabile, sprijinind fermierii și întreprinderile mici.
- Capul Verde (€39 milioane): Proiectul eolian și de stocare Cabeolica pentru extinderea generării de energie eoliană și a capacității de baterii.
- Interconectarea Zambia – Tanzania (€30 milioane): Consolidarea legăturii dintre rețelele electrice din Africa de Sud și Africa de Est, sporind reziliența la secetă și schimburile regionale de energie electrică.
- Togo (€199 milioane): Proiect de energie regenerabilă și stocare în Kpalimé pentru a crește generarea și fiabilitatea.
De asemenea, în cadrul Forumului Global Gateway, au fost anunțate angajamente suplimentare ale UE în cadrul Parteneriatului pentru o Tranziție Energetică Justă (JETP) cu Africa de Sud, subliniind cooperarea puternică dintre UE și Africa de Sud în domeniul tranziției energetice.
Aceste anunțuri se bazează pe pachetul de 545 de milioane de euro dezvăluit la Adunarea Generală a ONU cu doar câteva săptămâni în urmă, arătând că UE continuă să își îndeplinească angajamentele. Ele fac parte din Inițiativa Africa-UE pentru Energie Verde (AEGEI), lansată la cel de-al 6-lea Summit UE-AU în 2022, care își propune să deblocheze vastul potențial de electricitate regenerabilă al Africii și să ofere acces la energie electrică pentru cel puțin 100 de milioane de oameni până în 2030. Inițiativa reunește 12 state membre ale UE, instituțiile lor financiare de dezvoltare, Banca Europeană de Investiții și Banca Europeană pentru Reconstrucție și Dezvoltare, într-o abordare coordonată „Echipa Europa”.
